Ako vybrať pomôcku na inkontineniciu?

Inkontinencia je nedobrovoľný samovoľný únik moču alebo stolice, ktorý trápi 6% obyvateľov v Slvenskej republike. Môže trvať dočasne alebo dlhodobo. Počas liečby je vhodné používať inkontinenčné pomôcky. Správne zvolený prostriedok zamedzí "nehode" a dodáva pocit bezpečia a diskrétnosti.

Inkontinencia je nedobrovoľný samovoľný únik moču alebo stolice, ktorý trápi 6% obyvateľov v Slvenskej republike. Môže trvať dočasne alebo dlhodobo. Počas liečby je vhodné používať inkontinenčné pomôcky. Správne zvolený prostriedok zamedzí "nehode" a dodáva pocit bezpečia a diskrétnosti.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Zvoliť plienkové nohavičky navliekacie alebo lepiace?

Pri ich výbere je potrebné sledovať parametre výrobku. Dôležitá je savosť produktu, ďalej jeho veľkosť a stupeň inkontinencie, pre ktorý je určený. Niektoré nohavičky sú špeciálne navrhnuté tak, aby ich bolo možné použiť aj v noci alebo pri inkontinencii stolice.

  • Plienkové nohavičky navliekacie - vyzerajú a obliekajú sa ako klasická spodná bielizeň. Po použití možno nohavičky roztrhnúť po strane. Sú určené pre stredný až ťažký stupeň inkontinencie. Tvarovanie nohavičiek je navrhnuté tak, aby sa nohavičky čo najviac prispôsobili anatómii tela.

  • Plienkové nohavičky lepiace – vzhľadom pripomínajú detské papierové plienky. Upevňovanie na telo je riešené páskami so suchým zipsom. Nohavičky majú indikátor vlhkosti. Sú určené pre stredný a ťažký stupeň inkontinencie. Niektoré z nich je možné používať dokonca pre inkontinenciu stolice. Lepiace plienkové nohavičky majú savé jadro uspôsobené tak, aby boli vhodné aj pre použitie v noci a pre ležiacich pacientov.

Pri výbere plienkových nohavičiek je potrebné sledovať:

  • Savosť - ide o absorpciu - tzn. koľko moču je inkontinenčná pomôcka schopná pojať do savého jadra

  • Veľkosť produktov- inkontinenčné nohavičky sa vyberajú podľa obvodu bokov

  • Stupeň inkontinencie - určuje vždy lekár (geriater, gynekológ, neurológ, praktický lekár alebo urológ). Rozlišujeme tri typy inkontinencie - ľahký, stredný a ťažký.

Sortiment inkontinenčných pomôcok je veľmi pestrý a niekedy nie je úplne ľahké sa v ňom vyznať. K lepšej orientácii môžu pomôcť preskripčné karty jednotlivých výrobcov. V tých nájdete prehľad sortimentu daného výrobcu. Každý výrobok má pri sebe informáciu o úhradách poisťovne, kód ZP, rozmer pomôcky, rozmedzie obvodu bokov, atď.

K čomu slúžia savé podložky?

Ide o jednorazové podložky, ktoré sa vkladajú na lôžko pacienta. Inkontinenčné podložky sú primárne určené na ochranu matraca, gauču či iného čalúneného nábytku, prípadne invalidného vozíka pred nežiaducim únikom moču.

Zloženie podložky:  

  • Horná vrstva je tvorená z netkanej textílie

  • Uprostred je savé jadro tvorené z buničiny

  • Spodná vrstva je tvorená z nepriepustnej polyetylénovej vrstvy

Podložky sa ďalej delia:

  • Podložky so záložkami – Plocha podložiek je tvorená zo savého jadra a záložiek. Záložky sa používajú na fixáciu podložky na matrac, a to založením pod matrac. Vďaka tomu je zaistená ešte väčšia stabilita podložky na lôžku pacienta.

  • Podložky bez záložiek – plocha je tvorená zo savého jadra. Rozmery savého jadra sa líšia.

Ďalšie využitie podložiek

  • Ochrana lôžka pred znečistením, napr. pri používaní liečivých mastí

  • Psičkári používajú podložky ako „čuracie“ podložky pro svojich miláčikov

Aký je rozdiel medzi vložkami a vložnými plienkami?

  • Vložky sú určené pre ľahký stupeň inkontinencie, oproti tomu sa vložné plienky používajú pri strednom až ťažkom stupni inkontinencie. Inkontinenčné vložky rozlišujeme pre ženy a pre mužov. Majú rozdielny tvar, aby sa prispôsobili anatómii tela, pre ktoré sú určené.

  • Vložné plienky je potreba fixovať na telo. Pre tento účel je vhodné použiť špeciálne sieťované nohavičky.  Aj keď vložné plienky zaisťujú efektívnu ochranu pri inkontinencii, sú postupne nahradzované navliekacími inkontinenčnými nohavičkami

Čo robiť, pokiaľ inkontinenčna pomôcka tzv. „prtéká“?

Ide o nedostatočnú savosť zvoleného produktu alebo zle zvolenú veľkosť. Každý výrobok je označený savosťou v ml. Ak pomôcka "preteká", treba hľadať výrobok s vyššou savosťou. Veľkosť plienkových nohavičiek sa vyberá podľa obvodu bokov. Veľkosť a savosť výrobku je uvedená v preskripčnej karte výrobcu a tento prehľad slúži pre lepšiu orientáciu v sortimente.

Jak funguje indikátor vlhkosti u plienkových nohavičiek?

Plienkové nohavičky alebo vkladacie plienky sú na vonkajšej strane vybavené prúžkom. Pri naplnení tekutinou (močom) prúžok zmení farbu. Následne je potrebné výrobok vymeniť za nový.

Indikátor vlhkosti je významná pomôcka zvlášť pre ošetrujúci personál. Vďaka tomu ošetrujúca osoba ľahko zistí, v akom stave sa výrobok nachádza, aby bolo nutné ošetrovaného vyzliekať.

Každý výrobca má prúžok inak farebný. Rôzni výrobcovia majú dokonca inak farebne označené svoje produktového radu.

Kto určí stupeň inkontinencie jedinca?

Stupeň inkontinencie určuje vždy lekár (geriater, gynekológ, neurológ, praktický lekár alebo urológ). Lekár určí na základe diagnózy pacienta stupeň inkontinencie, odporučí vhodnú liečbu a používanie inkontinenčných pomôcok. Zároveň môže predpísať poukaz na vhodnú pomôcku.

Nákup na takýto poukaz nemusí nutne znamenať ťahanie ťažkých balíkov. Objednávku na poukaz od lekára možno vykonať aj online z pohodlia Vášho domova.

Ako navliekať pánske inkontinenčné vložky miskovitého tvaru?

Inkontinenčné vložky miskovitého tvaru sa vkladajú do spodnej bielizne širokou stranou dopredu. Je vhodné ich umiestňovať do spodnej bielizne typu boxeriek alebo slipov, než do voľných trenírok.

Tieto vložky slúžia pre zachytenie malého množstva moču (pre ľahký stupeň inkontinencie).

Zdroj: Dentimedshop.cz